Archiwa kategorii: Aktualności

Zmarł Prof. nzw. dr hab. inż. Jacek Czajewski — wieloletni pracownik oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 lutego 2017 roku, przeżywszy 80 lat, zmarł nagle

Ś † P
prof. nzw. dr hab. inż. Jacek Czajewski
wieloletni pracownik, Profesor Politechniki Warszawskiej oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego,  zasłużony żeglarz, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, autor podręczników żeglarstwa, z których korzystało wiele pokoleń.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 8 lutego 2017 roku o godz. 10.30 w parafii św.  Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim (kondukt wyruszy spod bramy od strony ul. Odrowąża ok. godz. 12.15)

Nowa książka, tym razem po rosyjsku

osowski_in_rusRosyjskie wydawnictwo naukowo-techniczne „Gorąca linia – – Telekom” wydało książkę prof. Stanisława Osowskiego p.t.: „Sieci neuronowe do przetwarzania informacji”. Profesor Stanisław Osowski jest uznanym autorem wielu pozycji z dziedziny przetwarzania sygnałów i eksploracji danych,
więc pojawienie się jego nowej książki jest zawsze warte odnotowania.

Seminarium nt. „Wybitnych Elektryków Polskich”

Szanowni KOLEDZY,

Kolejne seminarium SAiP OW SEP nt. „Wybitnych Elektryków Polskich” odbędzie się 7 grudnia (środa) w godz. 16:30-19:30, w salach S4 i S4 SK PW. Folder z programem jest w załączeniu.

Będziemy wspominać Profesorów: Bolesława Dubickiego i Antoniego Kilińskiego. Pierwszy był członkiem PAN, dyrektorem Insttyturu Maszyn Elektrycznych naszego Wydziału, a drugi – rektorem PW, dziekanem Wydziału Łącznosci oraz organizatorem informatyki na tym Wydziale (1960). W jego Zakładzie na PW skonstuowano pierwsze udane komputery produkowane seryjnie w Elwro (UMC-1 i UMC-10). Obaj byli swietnymi organizatorami.

Przy okazji – jak zwykle – posłuchamy referatów technicznych dotyczących najnowszych problemów elektryki i techniki, prezentowanych przez wybitnych fachowców.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!
Jeśli ktoś z Waszych kolegów lub znajomych interesuje się taką tematyką, to możecie go zaprosić w imieniu organizatorów.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Andrzej Marusak
———————-
przewodniczacy SAiP OW

Konsultacje językowe w SJO

Studium Języków Obcych PW prowadzi konsultacje z języka angielskiego, niemieckiego
i rosyjskiego. Konsultacje są przeznaczone dla kadry naukowo-dydaktycznej naszej Uczelni. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Konferencja CPEE 2016

W tym roku odbędzie się 17 edycja konferencji CPEE traktującej o problemach współczesnej elektrotechniki. Obrady rozpoczną się 14 września i potrwają do 17 dnia tegoż miesiąca. Więcej informacji można znaleźć tutaj, bądź na dole strony w zakładce Linki Zewnętrzne.

Informatyka w Inżynierii Biomedycznej – nowa specjalność

plakat_v1-2-bio-inzSzanowni Studenci. Od semestru letniego roku ak. 2015/2016 uruchamiamy nową, bardzo ciekawą, specjalność na studiach stacjonarnych II stopnia na kierunku informatyka: Informatyka w Inżynierii Biomedycznej. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych.

 

Studencie! Zdobądź certyfikat LabVIEW

clad-250Dzięki umowie z firmą National Instruments, na Wydziale Elektrycznym istnieje możliwość zdobycia certyfikatu CLAD – Certified LabVIEW Associated Developer. Trzeba odbyć kurs i zdać egzamin. Więcej informacji można uzyskać w Zakładzie Systemów Informacyjno – Pomiarowych IETiSIP.

Podręcznik dla studentów

CAM00102_sOd stycznia można nabyć wydanie szóste podręcznika pt.: „Teoria obwodów elektrycznych. Zadania”. Autorami tej pozycji wydawniczej są Stanisław Bolkowski, Wiesław Brociek oraz Henryk Rawa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa WNT i stanowi uzupełnienie podręczników zawierających podstawy teoretyczne obwodów elektrycznych. W zamyśle autorów jest przeznaczona dla studentów wydziałów elektrycznych i elektronicznych.

Nowe projekty realizowane w ZWNiKE

Profesor Jacek Starzyński podpisał umowę na realizację zadania pt.: „Opracowanie urządzeń generujących pośredniej częstotliwości” na łączną kwotę 12 825 tys. złotych. Zadanie to jest częścią dużego projektu „Impulsowe działa elektromagnetyczne” realizowanego na rzecz
bezpieczeństwa i obronności państwa w ramach konkursu NCBiR 1/PS/2014 przez konsorcjum w składzie WAT, PIT-Radwar, PW (ZWNiKE), PWr, PG, Centrum Techniki Morskiej, Kubara Lamina, MESKO oraz ZDZ Kraków. Całkowity koszt przedsięwzięcia opiewa na 81 mln. złotych.

To nie koniec dobrych wiadomości, bowiem w ramach tego samego konkursu w zakładzie ZWNiKE oraz na innych wydziałach PW będzie realizowane zadanie pt.: „Opracowanie zabezpieczeń modułów elektronicznych instalowanych w urządzeniach mobilnych (pojazdach, obiektach latających, mobilnych systemach dowodzenia)” na łączną kwotę 11 900 tys. złotych. Na zakład (ZWNiKE) przypada suma 2 800 tys. złotych.

Panu prof. Jackowi Starzyńskiemu gratulujemy wielkiego sukcesu.

Od wymagań do kodu „w mgnieniu oka”

Nakładem IMG_MSmialek_swydawnictwa Springer ukazała się nowa książka autorstwa Michała Śmiałka i Wiktora Nowakowskiego pt.: „From Requirements to Java in a Snap”. Pozycja opisuje techniczne aspekty tworzenia specyfikacji wymagań oraz modele ich transformacji. Wszystko w celu automatycznej generacji kodu w procesie tworzenia oprogramowania opartego na modelu.